Sitodruk

Sitodruk to jedna z najstarszych sposobów druku, co nie znaczy, że na przestrzeni czasu nie była modyfikowana i unowocześniania. Jej podstawą jest specjalnie przygotowana matryca – nazywa sitem. Proces powstawania takiego sita zaczyna się do przygotowania ramy specjalną tkaniną – początkowo przypomina ono pustą ramę obrazu, czy ramkę pszczelarską. Następnie materiał sita pokrywany jest emulsją światłoutwardzalną a na niej zaś kładzie się folię pokrytą barwnikiem – jak klisza. Całość utwardza się w świetle UV. Miejsca zasłonięte nadrukiem z kliszy pozostaną nieutwardzone i przez to można z nich usunąć emulsję – w ten sposób powstaje matryca odpowiadająca kształtem rysunku na folii. Tak oto otrzymaliśmy sito gotowe do druku, które następnie montuje się w maszynie – mniej lub bardziej zautomatyzowanej. W najprostszej formie farbę nanosi się na sito ręczne i przeciera reklamą – tak jak owoce przez sitko (w dużym przybliżeniu). W ten sposób przedmiot znajdujący się przed sitem zyskuje nasz zadany wzór. Farma powinna jeszcze się utwardzić – czasami przez wysychanie, czasami wypiekanie albo utwardzanie światłem UV – tu wiele zależy od barwnika czy podłoża, na jaki go nanosimy. Wielokolorowe wzory uzyskuje się przez multiplikację nadruków. Wtedy trzeba przygotować tyle sit ile kolorów przewiduje nasz projekt nadruku. Technika doskonała do pracy z tkaninami o dużych polach zadruku jak koszulki czy torby i nieskomplikowanym wzorze.

Sitodruk S1 ND-10005 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk S2 ND-10006 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk S3 ND-10007 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk na okrągło metal/ceramika SOM ND-10032 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk na okrągło plastik SOP ND-10033 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk na kubkach GR-116278 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk na torbach GR-116279 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk S1 ND-10005 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk S1
wycena na telefon
ND-10005
Sitodruk S2 ND-10006 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk S2
wycena na telefon
ND-10006
Sitodruk S3 ND-10007 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk S3
wycena na telefon
ND-10007
Sitodruk na okrągło metal/ceramika SOM ND-10032 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk na okrągło metal/ceramika SOM
wycena na telefon
ND-10032
Sitodruk na okrągło plastik SOP ND-10033 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk na okrągło plastik SOP
wycena na telefon
ND-10033
Sitodruk na kubkach GR-116278 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk na kubkach
wycena na telefon
GR-116278
Sitodruk na torbach GR-116279 - Artykuły promocyjne z logo
Sitodruk na torbach
wycena na telefon
GR-116279

Sitodruk – cena

Kluczową kwestią w kontekście opłacalności danej metody nanoszenia grafiki na odzież jest koszt realizacji takiego procesu. Wspomniany sitodruk jest korzystnym rozwiązaniem w momencie, gdy spersonalizowane za jego pomocą bluzy czy koszulki mają zostać wydane w sporym nakładzie. Przy produkcji wielkoseryjnej cena staje się bardzo atrakcyjna, co przekłada się na popularność tej techniki w przypadku firm tworzących np. linię ubrań. Warto też pamiętać o wyborze odpowiedniej drukarni, która zrealizuje wybrany projekt. Nasza pracownia jest doskonale przygotowana do takich zleceń – wykonujemy je profesjonalnie i terminowo. W razie potrzeby wskazujemy metody, dla których alternatywą jest właśnie sitodruk. Cena za każde zamówienie ustalana jest indywidualnie. Opisywana technika zapewnia trwałość naniesionego na materiał wzoru. Nawet przy intensywnej eksploatacji np. spersonalizowanej odzieży, znajdujący się na niej nadruk zachowuje swój pierwotny wygląd przez długi czas. To kolejny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę przy ocenie opłacalności sitodruku. Stosunkowo niska cena przy produkcji wielkoseryjnej to zatem koszt ponoszony jednorazowo na dłuższy okres – w połączeniu z wysokiej jakości materiałem nawet częste pranie bluz, koszulek czy toreb, pozostaje bez wpływu na nadrukowany wzór. Zachęcamy do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat tej usługi świadczonej przez naszą pracownię. Zapraszamy do współpracy zarówno firmy, jak i klientów indywidualnych chcących przygotować spersonalizowane materiały z grafiką naniesioną za pomocą sitodruku.

Czy sitodruk jest najlepszą techniką nadruku?

Prezentowana technologia jest przykładem analogowego druku precyzyjnego. Na jakość sitodruku oddziałuje wiele parametrów. Wśród nich należy wskazać przede wszystkim: • gęstość i naciąg sita, • grubość emulsji, • prędkość druku, • właściwości reologiczne pasty, • rozdzielczość użytej maski. Mimo różnorodności determinantów to najbardziej popularna i uniwersalna metoda trwałego drukowania na większości dostępnych podłoży przy wykorzystaniu różnego typu farb (silikonowych, wodnych, plastizolowych, fosforyzujących itp.). Pozwala ona uzyskać wysoki poziom nasycenia kolorystycznego odpornego na ścieranie, pranie i działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowym atutem jest przy większych zamówieniach niska cena. Dlatego sitodruk jest uznawany za jedną z najlepszych klasycznych technik nanoszenia nadruku, w tym znakowania odzieży i gadżetów reklamowych.

Rodzaje sitodruku

Wyróżniamy metodę ręczną (rzemieślniczą) – w której farba jest przeciskana manualnie przez formę drukową – oraz automatyczną (maszynową) – wykorzystującą profesjonalne urządzenia poligraficzne. W dyskusji naukowej sitodruk jest również dzielony na: • płaski – stosowany najczęściej do wykonywania nadruków na gotowych wyrobach tekstylnych (np. koszulkach, torbach), • rotacyjny – zalecany do znakowania całych bel materiałowych. Biorąc pod uwagę rodzaj wykorzystywanych sit, ta technologia drukowania wykorzystuje matryce nylonowe, fosforobrązowe oraz stalowe. Te ostatnie pozwalają na uzyskanie najlepszej rozdzielczości druku. Ich mankamentem jest jednak stosunkowo wysoka cena.

Ograniczenia techniki sitodruku – co możemy drukować metodą sitodruku?

Oprócz wielu zalet sitodruk ma również swoje pewne ograniczenia. W szczególności należy tu wymienić fakt, że każdy kolor wymaga przygotowania oddzielnej matrycy. Ponadto cena usługi jest skorelowana z wielkością nakładu. Im większa zamówiona ilość, tym usługa jest tańsza. Znakowanie tą techniką najlepiej sprawdza się w przypadku koszulek, kurtek, toreb, parasoli. Wszystkich zainteresowanych tą metodą nadruku zapraszamy do kontaktu i współpracy.