Nadruk na metalu

Personalizacja materiałów za pomocą sitodruku dotyczy najczęściej różnego rodzaju dzianin, z których przygotowuje się np. odzież. Nowoczesne urządzenia przeznaczone do realizacji zleceń z wykorzystaniem wspomnianej techniki nadają się również do nanoszenia wzorów na powierzchni elementów wykonanych z metalu. Nadruk na takich detalach sprawdza się m.in. w przypadku stali nierdzewnej lub aluminium. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami naszej drukarni w tym zakresie!

 

Nadruk na metalu – jakie konkretnie materiały można poddać znakowaniu?

Poprzez sitodruk wykonujemy nanoszenie wybranej przez Klienta grafiki na określony typ podłoża. Może nim być np. blacha stalowa – zarówno w wariancie powlekanym, jak i niepowlekanym. Nadruk na metalu mającym formę cienkiego, płaskiego wyrobu hutniczego jest stosunkowo trwały. Należy jednak pamiętać o możliwości uszkodzenia go poprzez dalszą obróbkę całego elementu. Z tego względu ewentualne prace w zakresie cięcia, gięcia czy frezowania trzeba wykonać jeszcze przed znakowaniem.

Ta metoda jest też wykorzystywana przy detalach aluminiowych – również anodowanych. Nadruk na metalu jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy niezbędne jest naniesienie konkretnego wzoru na wyroby z różnych gatunków stali. Co więcej, może być ona dodatkowo pokryta farbą proszkową. To częste zabezpieczenie antykorozyjne, nadające jednocześnie całym elementom wybrany kolor. Spersonalizowanie takich przedmiotów jest możliwe właśnie poprzez użycie metody sitodruku.

 

Czy nadruk na metalu jest trwały?

Poprzez znakowanie detali np. ze stali lub aluminium oczekiwana jest wysoka wytrzymałość naniesionej grafiki. Z powodzeniem można ją poddawać działaniu czynników zewnętrznych. Należy jednak pamiętać o wspomnianej już obróbce wyrobów hutniczych, na których wykonano nadruk. Odkształcenia na metalu w wyniku np. gięcia są w stanie uszkodzić wzór. Jeśli jednak prace związane z przygotowaniem materiału do personalizacji za pomocą sitodruku zostały przeprowadzone odpowiednio wcześniej, grafika zachowa swój pierwotny wygląd przez długi czas.

Na uwagę zasługuje w tym wypadku również jakość takich nadruków. Wykonane w sposób poprawny, poprzez zastosowanie nowoczesnych urządzeń do tego celu, są na metalu bardzo wyraźne. Cyfrowy projekt graficzny jest doskonale odwzorowywany – również przy zamówieniach, w których wzory są kolorowe. Odcienie są przy tym wyraziste, co jest kolejną już zaletą takiego właśnie znakowania wyrobów z aluminium czy stali.

 

Na jakich detalach z metalu najczęściej wykonuje się nadruk?

Szerokie zastosowanie sitodruku przekłada się na używanie go do nanoszenia grafik na elementy wykorzystywane w różnego rodzaju branżach. Z powodzeniem można poprzez tę metodę spersonalizować obudowę konkretnego urządzenia czy maszyny. Ich poszczególne części wymagające łatwej identyfikacji także są w taki sposób znakowane. Nadruk na metalu sprawdza się w przemyśle, elektrotechnice, ale też w budownictwie czy reklamie.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu:

Anita Krzan
Account Manager