Tampodruk

Kto pamięta ziemniaczane pieczątki z czasów dzieciństwa już mniej więcej może sobie wyobrazić jak działa tampodruk. Podstawowym narzędziem pracy tutaj jest specjalny stempel - tampon. Przenosi on farbę drukarską z matrycy na drukowany przedmiot. Tu matryca jest grawerowaną (najczęściej laserem) płytką w której powstają wgłębienia odpowiadające projektowi. Tu również każdy kolor wymaga osobnej matrycy i stempla.

Główną zaletą tej techniki jest szybkość druku i nieskomplikowany jego proces. Posiada ona też jedno ograniczenie - nie pozwala ona na druku na przedmiotach obłych. Drobne krzywizny są możliwe, ale tak jak każda pieczątka - nie jest zbyt elastyczna i przedmioty zaokrąglone do tej tampodruki się nie nadają. 

Wyjątkiem może być tampodruk 360 - który pozwala tą techniką nanosić nadruki na cały obwód np kubka czy długopisu. Jest to jednak nieco inny proces technologiczny i z pieczątką ziemniaczaną ma już niewiele wspólnego. W tej formie nasz stempel jest obrotowy i w trakcie druku obraca się zarówno przedmiot jak i stempel.

Najczęściej spotykamy się z tampondrukiem od jednego do czterech kolorów, a nadruk taki najlepiej sprawdza się na kubkach reklamowych, brelokach czy długopisach.

Masz pytania? Napisz do nas!